„Nieustanna chęć do nauki i pragnienie kreowania ciekawych, wyjątkowych smaków i ich połączeń, sprawiły, że odkrywam cały czas mój zawód – być szefem kuchni to być kreatorem, managerem i artystą jednocześnie”. To słowa Michała Marka Dawidowskiego, Szefa Kuchni i Restauracji Atelier BonŻur w Gdańsku. Ma 39 lat, a Gdańsk to jego miasto.

„Sztuki kulinarnej uczyłem się za granicami Naszego Kraju pracując ciężko w pocie czoła po kilkanaście godzin dziennie ucząc się i zdobywając doświadczenie. Obecnie mam niebywałą okazję podzielić się moją wizją Kuchni Polskiej i Kaszubskiej na miarę XXI wieku. Moja Kuchnia jest zdrowa, kolorowa, smaczna, nigdy nudna.”

Dania serwowane w BonŻur są komponowane wyłącznie ze świeżych produktów, które są przygotowane na bieżąco. Tak powstają unikatowe kompozycje w menu, które dla wielu stają się kulinarnym arcydziełem.

 

Największą pasją szefa kuchni BonŻur jest kuchnia molekularna, którą zaraził go Ferran Adria. Ten Katalończyk jest wielką inspiracją dla pana Michała. „Kuchnia molekularna pozwala na kreowanie zupełnie nie codziennych połączeń, dzięki czemu można na nowo odkrywać znane nam dania”.


Dzięki regionalnym i naturalnym produktom, które codziennie docierają świeże na kuchnię pan Michał z zamiłowaniem gotuje dla swoich Gości i dzieli się z nimi niezwykłymi smakami.

Restauracja stawia na produkty Ojczyste. Jest to kuchnia Staropolska i Starogdańska we współczesnej odsłonie. Do karty menu proponuje dobraną selekcję Polskich Win oraz kameralna atmosferę, wieczorami muzykę na żywo. BonŻur dysponuje także selekcją Polskich wódek, Polski Koniak, Piwo z lokalnego Sopockiego Browaru.

Atelier BonŻur to nie tylko dania Ala Carté, ale również oferta późnego śniadania, Lunchu oraz Menu Degustacyjnego.

Zatem do zobaczenia w BonŻur!

4.6 5 votes
Article Rating