Jeśli wydaje Ci się, że strzelectwo sportowe to domena mężczyzn… masz rację – wśród stałych bywalców strzelnic panowie stanowią zdecydowaną większość. Coraz częściej jednak strzelnice odwiedzają również panie, które śmiało chwytają za broń. Co w strzelaniu pociąga je najbardziej i co sprawia, że próbują swych sił w tym – wydawałoby się męskim – sporcie?

Od przypadkowej wizyty do wielkiej pasji

Pierwszy raz na strzelnicy zwykle jest przypadkowy – panie towarzyszą swym partnerom bądź uczestniczą w firmowej integracji. Niekiedy również odwiedzają strzelnicę przy okazji wieczoru panieńskiego koleżanki. I choć początkowo sport ten nie budzi ich entuzjazmu, pierwsze oddane strzały bywają początkiem wielkiej, sportowej pasji.

Remedium na stres

W strzelectwie sportowym panie szukają przede wszystkim ukojenia nerwów, rozładowania wszelkich napięć i stresów. Metoda ta czasem sprawdza się w trudnych, życiowych sytuacjach, a czasem przynosi ulgę po męczącym, ciężkim dniu w pracy. To jednak nie wszystko, czego na strzelnicy szukają panie – niektóre przyciąga rywalizacja oraz silne, sportowe emocje. Strzelanie z broni wyzwala adrenalinę i jak każdy sport, daje radość i satysfakcję. Dla niektórych kobiet istotną wartością jest również umiejętność posługiwania się bronią.

Nauka dyscypliny

Strzelectwo sportowe wymaga dyscypliny: dużej regularności i częstych treningów. To warunek rozwoju – w przypadku zaniedbywania ćwiczeń, efekty nie pojawiają się lub trzeba na nie czekać. zdecydowanie zbyt długo. Podobnie jak inne sporty, strzelectwo wyrabia charakter i uczy systematyczności – to kolejne z jego zalet, które doceniają panie.

Sport dla każdego

Strzelectwo to sport, który uprawiać można bez względu na płeć czy wiek. Co więcej, w przeciwieństwie do innych dyscyplin, nie stawia praktycznie żadnych warunków dot. budowy anatomicznej czy siły. Trenować na strzelnicy może każdy: osoby dojrzałe i młodzież (oczywiście pod nadzorem rodziców), osoby o szczupłej budowie ciała i te z nadwagą, wysokie oraz niskie. Bardzo rzadko występują przeciwwskazania, a jeśli się zdarzą, często dotyczą jedynie niektórych spośród wielu strzeleckich konkurencji.

Koszty

Strzelectwo sportowe wydaje się sportem stosunkowo kosztownym – na strzelnicy płacimy za wypożyczenie broni, za amunicję i opiekę profesjonalnego instruktora. Pojedyncze wejście kosztuje zwykle od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych. Koszty te można jednak zmniejszyć korzystając z promocji, wykupując karnet bądź zapisując się do sekcji strzelców. Na większe wydatki należy przygotować się w momencie zakupu własnej broni – wówczas konieczne będzie nie tylko pokrycie kosztu jej nabycia, ale także odpowiedniego zabezpieczenia.

Broń i bezpieczeństwo

By broń była bezpieczna, należy przechowywać ją w odpowiedniej, zamkniętej szafie. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że broń nie dostanie się w niepowołane ręce. Kupując szafę na broń warto wybrać taką, jak ta z technologią Smart Control marki Stalpol, którą możemy dostosować do rodzaju i wielkości. posiadanej broni. Funkcja ta przyda nam się również w przypadku, gdy zdecydujemy się powiększyć nasz ekwipunek. Ważne, by szafa była zgodna z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji.

Strzelectwo sportowe nie jest już sportem zarezerwowanym jedynie dla mężczyzn. I choć to wciąż panowie odwiedzają strzelnice częściej, przybywa pań, które coraz chętniej chwytają za broń. To nie wszystko – wiele z nich występuje w strzeleckich zawodach i odnosi prawdziwe, sportowe sukcesy!

0 0 vote
Article Rating