Część teamu Andiamo a Roma to rodowici Włosi. W Rzymie na każdym rogu można zjeść pyszną, pachnącą pizzę na kawałki, dlatego właściciele postanowili przenieść część tych smakowitych Włoch do jednego z najpiękniejszych polskich miast – Gdyni. Postanowiliśmy sprawdzić, co tak naprawdę oferuje nam ta pizzeria.

Nasza pizza, nasze produkty. Receptury na naszą pizzę Wam nie zdradzimy, ale naprawdę zrobiliśmy wszystko, aby była najlepsza! 😉 – komentują założyciele tego wyjątkowego miejsca.

Podróżowaliśmy po Włoszech i przywieźliśmy dla Was mąkę od rodzinnej firmy z prowincji Frosinone, która już od trzech pokoleń pracuje nad jej jakością, a dziś jest liderem we Włoszech i na świecie.

Chcieliśmy, aby wędliny i sery posiadały oryginalny znak jakości (DOC; IGP) i dlatego Prosciutto i Grana Padano przywieźliśmy z Parmy, mortadelę z Bolonii, salami z Kalabrii i Neapolu, gorgonzole z Mediolanu, sól z Trapani na Sycylii, a pomidory z regionu Pulia.

Dlaczego pizza z Andiamo jest taka dobra? To przede wszystkim zasługa dużego doświadczenia, odpowiednich kursów i szkoleń…ale nie tylko to. Team Andiamo a Roma to ludzie, którzy znają się od wielu, wielu lat – małżeństwa, rodzina i dobrzy przyjaciele. Postanowili połączyć polsko-włoskie siły: miłość do Rzymu i Polski, miejsc które znają i uwielbiają.

Oprócz dobrego smaku, chcemy przekazać Wam naszą energię, entuzjazm i pozytywne emocje. – mówią jednym głosem.

Spędź wyjątkowy czas z aromatyczną włoską kuchnią. Zapraszamy do Andiamo a Roma!

0 0 vote
Article Rating