To już siódma edycja Fine Dining Week, jednego z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulinarnych, które łączy wszystkie najlepsze niezależne restauracje w największych polskich miastach. Nadchodzący festiwal zaczyna się od 28 sierpnia i potrwa do 11 września. Zastanawiasz się, czy warto wybrać się na to wydarzenie? Koniecznie przeczytaj ten wpis!

Ideą zespołu i współtwórców (restauracji, partnerów, patronów, instytucji wspierających wydarzenie) Festiwalu Restaurant Week i Fine Dining Week jest promocja oraz wspieranie rozwoju polskiej sceny restauracyjnej poprzez cykliczne, konsekwentne przybliżanie jej działalności Gościom Festiwalu. Celem wydarzenia jest zarówno zbliżanie Gości do restauracji jak i restauracji do Gości. Chcemy przełamywać bariery, które wstrzymują Gości przed częstym spędzaniem czasu w restauracjach. Restaurant Week i Fine Dining Week to niepowtarzalna okazja na to, aby poznać najlepsze polskie restauracje w ich festiwalowym, popisowym wydaniu.

Cieszymy się, że Goście coraz częściej otwierają się na nowe doświadczenia restauracyjne. Po dwóch latach działalności, festiwal stał się najpopularniejszym wydarzeniem sceny fine dining w Polsce i na świecie, które z każdą edycją rośnie w siłę. Zimą przekroczyliśmy magiczny wynik 10 000 Gości w jednej edycji. Teraz liczymy na 13 000 – mówi organizator festiwalu, Paweł Światczyński.

Kto jest odbiorcą Państwa oferty, czym się ona charakteryzuje?

Nasi Goście to przede wszystkim foodies (smakosze przyp. red.) w różnym wieku. Fani dobrego jedzenia i sztuki restauracyjnej, którzy nie tylko odwiedzają restaurację na specjalne okazje, ale żywo interesują się rynkiem restauracyjnym i najnowszymi gastronomicznymi odkryciami. Są to więc i starsi, którzy doceniają jakość składników i kunszt szefa kuchni, jak i młodsi, którzy odnaleźli swoją pasję do świata restauracji po obejrzeniu Chef’s Table.

Czy istnieje ciekawa lub zabawna historia/anegdotka na temat festiwalu?

Każda z edycji to suma naszych relacji z restauratorami i Gośćmi nad którymi pracujemy. Trudno jest wybrać jedną.

Czego można spodziewać się po tegorocznej edycji festiwalu (w głównej mierze mówiąc o części Trójmiejskiej)?

Przede wszystkim najlepszych, starannie wyselekcjonowanych restauracji i wielu lat doświadczeń ich szefów kuchni. Każda z restauracji przygotowała dwa 5-daniowe menu degustacyjne, które mogą zaskoczą Gości zupełnie nowym podejściem do kuchni, a sami restauratorzy zadbają o to, żeby nasi festiwalowi Goście spędzili naprawdę wyjątkowy czas.

Jakie są dalsze plany na rozwój działalności?

Naszym dalszym planem jest ciągły rozwój sceny restauracyjnej w Polsce i pokazanie Polakom, że wyjście do restauracji nie musi wiązać się ze specjalną okazją. Oczywiście, są miejsce, które idealnie sprawdzą się w celebracji wyjątkowych chwil. Restauracje to jednak przede wszystkim miejsce codziennych spotkań, rozmów, poznawania nowych przyjaciół. Promowanie ich w takim kontekście jest naszym największym planem na rozwój.

Chefowie Kuchni zaserwują Gościom aż 5-daniowe menu degustacyjne w cenie 129 zł za osobę. Rezerwacji można już dokonywać za pośrednictwem strony: www.finediningweek.pl

Stoliki można rezerwować od 9 sierpnia, aż do przedostatniego dnia wydarzenia, czyli 10 września. System rezerwacji pozwala na pełne wpisanie się festiwalu w ideę zero waste. Każdego dnia restauracje otrzymują od organizatorów informację o liczbie Gości wraz z wybranym przez nich menu na kolejny dzień. Dzięki temu Chefowie Kuchni mogą zaplanować zakupy, odpowiadające zapotrzebowaniu. Marnowanie jedzenia jest więc ograniczone do minimum. To podejście to naturalna kontynuacja misji #SzanujJedzenie, zapoczątkowanej wiosną tego roku, podczas wizyty Massimo Bottury w Polsce. Jeden z najsłynniejszych Chefów Kuchni na świecie, jest wspólnie z marką Grundig, twórcą idei #RespectFood.

Uczestnictwo w tegorocznej edycji takich Trójmiejskich restauracji jak np.: Nowy Świat, Mercato, Fino, Majolika Sztuczka, Słona Woda pozwala nam stwierdzić, że Festiwal zaspokoi nawet najbardziej wymagających Gości. Warto również wspomnieć, że restauracje uczestniczące w Festiwalu nagradzane są m.in. rekomendacjami Michelin czy Gault&Millau.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu!

0 0 vote
Article Rating